ARHAVİLİLER TAŞ OCAKLARININ KAPATILMASINI İSTEDİ.

Arhavi’de Taş Ocaklarından en çok etkilenen Dikyamaç Köylüleri Taş ocakları ve HES’lere karşı basın açıklaması yaptı.

Arhavi’de Taş Ocaklarından en çok etkilenen Dikyamaç Köylüleri Taş ocakları ve HES’lere karşı basın açıklaması yaptı.

Dikyamaçlılar tarafından kurulan Dikyamaç Köyü Kalkındırma Eğitim Kültür Sanat Müze geliştirme ve Dayanışma Derneği tarafından Köy meydanında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “DikyamaçKöyümüz ve cıvar iki köyün sınırları içinde faaliyet gösteren mevcut Taş ocakları aynı zamanda önemli turizm bölgesi yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu taş ocakları üç merkezi köyün hemen altında evlere 60-60 m yakınındadır. Adeta bu önemli yerleşim merkezlerinin altı oyulmaktadır. Ocaklardan çıkan yüksek emisyon, toz bulutu çevreye, meyve ağaçlarına ve tarım alanlarına büyük zarar vermektedir. Bölgenin önemli gelir kaynağı olan arıcılık ve doğal bal üretimini de büyük ölçüde baltalamaktadır. Bu hali ile insan sağlığını da tehdit etmektedir. Ayrıca bölgenin topoğrafik yapısı yani sarp arazi yapısı yönetmeliklere uygun üretim yapılmasına asla izin vermemektedir. Nitekim yönetmeliklere aykırı vahşi yöntemlerle üretim yapılmakta ve buna bütün itirazlarımıza rağmen devem edilmektedir. Son olarak 5 Ocak 2021 tarihinde yapılan uygunsuz patlatma nedeniyle 5-6 apartman büyüklüğünde taş kütlesi yamaçtan kaymış ve karayolunun uzun süre trafiğe kapanmasına neden olmuştur.

Karayoluna bitişik bu şekilde taş ocağı işletmesi yönetmeliklere de asla uygun değildir. Nitekin yaşanan bu kaza bunun açıkça göstergesidir.

Bölgedeki faaliyet gösteren taş ocakları kapatılmalı ve yerleşim yerlerine uzak bölgelerde üretimin yapılması sağlanmalıdır.

Köy binaları ile tarihi eserlerin patlatmalarda oluşan deprem etkisi nedeniyle çatlaklar meydana gelmiştir. Bunların bir kısmı yıkılmış bir kısmı ise yıkılma tehlikesi göstermektedir.

Mevcut taş ocakları bölge insanın yaşamını tehdit etmektedir. Bölgeye verilen zarar tazmin edilmelidir”.

 

Benzer yazılar