ARTVİN VALİSİ YILMAZ DORUK’UN İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ MESAJI

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, İstiklal Marşının Milli Marş olarak kabul edilmesini, bugün aynı coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

İstiklal Marşı; Anadolu’da tüten son ocağın, alınan son nefesin, istiklal elde edilinceye ve hürriyet kazanılıncaya kadar mücadele azminin bir ifadesidir. Türk Milletinin özgürlüğe olan inancını, yokluk içinde dahi yüreğindeki iman gücüyle zafere ulaştırmanın coşkusunu yansıtır.

 

İstiklal Marşımız; tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan bir tarih belgesidir. Bizi millet kılan vazgeçilmez değerlerimizin en veciz ifadesi olan İstiklal Marşı, ilelebet yurdumuz semalarında yankılanacaktır.

 

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un, “Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın” temennisini yineleyerek, bu anlamlı gün vesilesiyle, İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabulünün 98. Yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u ve bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

 

Yılmaz DORUK          

                                                                                                             Vali   

 

Benzer yazılar