Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okur Çiftçiler Günü Mesajı Yayınladı

Okur “Tüm Çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun”

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur; Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajda tüm çiftçilerimizin dünya çiftçiler gününü kutladı.

İl Müdürü Okur yapmış olduğu açıklamada; “Tarımsal üretimin gerçek sahibi olan, bitkisel ve hayvansal her türlü tarımsal ürünü üreten, üretimin her kademesinde alın teri olan çiftçilerimizin ‘Dünya Çiftçiler Günü’nü’ kutluyorum. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (İFAP)’ın kuruluş günü olan 14 Mayıs, 1984 yılından beri her yıl Kuruluşa üye bütün ülkelerde “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlanmaktadır. Çiftçilerimizin üretim ve verimliliklerinin artırılması,  üretmiş oldukları tüm bitkisel ve hayvansal ürünlerinin iç ve dış dünya pazarlarına sağlıklı bir şekilde ulaştırılarak emeklerinin karşılığını alabilmeleri yönünde Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak her türlü çabayı gösteriyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarımsal üretim Bakanlığımızca farklı yollarla desteklenmektedir. Bakanlığımızın uygulamaya koymuş olduğu her türlü tarımsal desteklemelerin çiftçilerimize ulaştırılması yönünde önemli çabalar göstermekte ve bu destekleri her geçen yıl daha da artırmaktayız” dedi.

 

Ülkemiz tarımsal üretiminde İlimiz çiftçilerinin önemli bir yere ulaşabilmesi için “Çiftçilerimizi her konuda ve her platformda dinleyerek, fikir ve görüşlerine her zaman önem veriyoruz. İlimizde tarıma dayalı sanayinin oluşması ve gelişebilmesi için, çiftçilerimizin gelir düzeylerinin arttırılması ve ürünlerinin pazarlanması çok önemli bir unsurdur. Bu kapsamda tarıma yönelik önemli çalışmalar yapılmakta ve projeler hazırlanmaktadır” dedi.

Okur; “Artvinli çiftçilerimizin tarımsal bilgi ve becerilerinin yukarılara çekilmesi amacıyla eğitim ve yayım çalışmalarına da sürekli devam ettiklerini” vurguladı.

Okur ; “Bu yönde Bakanlığımızca uygulamaya konulan ‘Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri’ sistemine de büyük önem vermekteyiz. Bu kapsamda, çiftçi eğitim ve yayım hizmetlerinde, özellikle ziraat odası ve özel sektör başta olmak üzere tarımla ilgili sivil toplum kuruluşlarının da önünü açtık ve bu uygulamayı her geçen gün daha da çok geliştirerek projelerle yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.”

Okur sözlerine şöyle devam etti: “Çiftçilerimiz Ülkemizin kalkınmasında, ekonominin büyümesinde, sofralara ekmeğin ulaşmasında, meyve ve sebzenin üretiminde alın teri dökerek yoğun emek harcayan kesimlerin başında gelmektedir. Tarım sektöründe var olan her türlü zorluğa rağmen, alın teriyle tarımsal ve hayvansal üretimde çok önemli görevler üstlenen, hayatımızın sürdürülmesinde katkısı çok olan, üretmek için fedakârca çaba harcayan çiftçilerimiz sayesindedir. Topraklarımızdaki zenginliği, bereketi, eli nasırlı, alnı terli, aklında üretmek ve üreterek ilimiz ve ülkemiz ekonomisine değer katmaktan başka gayesi olmayan değerli çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlar her daim yanlarında olduğumuzu bilmelerini, 2018 yılının bereketli ve kazançlı olmasını diliyorum.” dedi.

“15 Mayıs Dünya İklim Günü” olması münasebetiyle Okur; “Tarım arazileri ve ürünleri iklim değişikliklerinden doğrudan etkileniyor. İklim değişikliği ile mücadele ve sera gazı emisyonu azaltım çalışmaları sadece uluslararası anlaşmaların bir gereği olarak algılanmamalı. Yaşanabilir bir dünya için herkes üzerine düşen görevi yapmalı ve atmosferi korumalı. Bu bilinçle Dünya İklim Günümüz Kutlu Olsun” dedi.

 

Benzer yazılar